Co to jest komora normobaryczna?

Komora normobaryczna (nazywana też urządzeniem normobarycznym, kapsułą normobaryczną lub po prostu normobarią) to specjalistyczna konstrukcja, wewnątrz której panują specyficzne warunki atmosferyczne o ściśle określonych parametrach. W środku hermetycznie zamkniętego pomieszczenia występuje podwyższone ciśnienie oraz zwiększona zawartość tlenu w powietrzu. Komorę tworzą przede wszystkim zbiornik, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz automatyka. 

Panel sterowniczy w komorze Cubebaric

Komora normobaryczna – działanie

Jak zostało już wspomniane – komorę normobaryczną tworzą przede wszystkim zbiornik, zawansowana technologicznie aparatura oraz odpowiednio zaprojektowana automatyka. Pierwszy z wymienionych elementów dzieli się na dwie części: śluzę oraz tzw. komorę właściwą (docelową). Ta ostatnia jest kilkukrotnie większa od śluzy, która pełnie rolę przedsionka, w jakim dochodzi do łagodnej zmiany ciśnienia (kompresji bądź dekompresji). Osoba wchodząca do komory musi bowiem na wstępie zaadaptować się do specyficznych warunków, jakie będą panować w docelowej części zbiornika. W śluzie w ciągu kilku minut podwyższone zostaje ciśnienie oraz zawartość tlenu w powietrzu. Podczas kompresji użytkownik może odczuwać niewielki dyskomfort, np. w postaci bólu ucha. To uczucie podobne do tego, jakie towarzyszy nurkowaniu na dużych głębokościach lub lądowaniu samolotu. Objaw ten ustaje samoczynnie i może być dodatkowo łagodzony np. przez picie wody. Gdy zadane wartości zostaną osiągnięte, drzwi prowadzące do komory właściwej zwalniają się i użytkownik kapsuły może rozpocząć sesję tlenoterapii.

Podczas kompresji śluza wypełnia się powietrzem z komory docelowej. W czasie dekompresji natomiast powietrze ze śluzy wypuszczane jest na zewnątrz kapsuły. Inicjację obu tych procesów zleca się za pomocą aparatury, która dodatkowo pełni funkcję kontrolną (na bieżąco weryfikowane są bowiem wszystkie najważniejsze parametry).

Wnętrze komory normobarycznej, a w zasadzie zbiornika właściwego, ma formę nowoczesnej przestrzeni użytkowej – znajdują się w niej meble oraz sprzęty umożliwiające np. pracę przy komputerze czy zwykły relaks w wygodnym fotelu. Produkowane przez NormoSpace kapsuły przypominają wręcz małe mieszkania – wyposażone są dodatkowo w sypialnie, toalety, minibarki/aneksy kuchenne oraz w wysokiej jakości sprzęty audio/wideo. 

Komora normobaryczna – warunki wewnątrz

Komory NormoSpace są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ użytkownik sam, za pomocą panelu sterowniczego określa, w jakich konkretnie warunkach chce przebywać. Aparatura pozwala na ustawienie następujących parametrów:


– ciśnienie od 0 do 500 mbar,
– temperatura od 16 do 24 stopni Celsjusza,
– wilgotność od 40 do 60 procent,
– tlen od 21 do 23,5 procent objętościowo, czyli do 35 procent przeliczeniowo,
– dwutlenek węgla od 0,05 do 2 procent objętościowo, czyli do 3 procent przeliczeniowo,
– element dodatkowy stanowi wodór, jaki dostarcza się poprzez picie wody redox. Określana często wodą wodorową, zawiera dodatkowe molekuły wodoru pod postacią gazu.

Jak wygląda sesja w komorze normobarycznej?

Po odpowiednim przygotowaniu się oraz przeprowadzeniu procesu kompresji w śluzie, użytkownicy komory normobarycznej mogą z niej swobodnie korzystać. Jest ona całkowicie bezbolesna. Odczucia związane z przebywaniem w warunkach podwyższonego ciśnienia są kwestią indywidualną, choć najczęściej osoby korzystające z kapsuł nie uskarżają się na żadne dolegliwości czy jakikolwiek dyskomfort. Ten pojawia się najczęściej podczas kompresji w postaci bólu ucha, który szybko przechodzi i można go łagodzić np. poprzez picie wody. Poza tym przebywanie w komorze normobarycznej nie wymaga wykonywania specjalnych czynności. W trakcie sesji można czytać, pracować na komputerze, oglądać film, rozmawiać, czy po prostu odpoczywać. Po jej zakończeniu następuje proces dekompresji, po czym użytkownicy kapsuły mogą od razu udać się do domu czy wykonywania jakichkolwiek innych codziennych obowiązków. 

UWAGA! Komory normobaryczne nie są produktami medycznymi!

Ile kosztuje komora normobaryczna?

Cena komory normobarycznej zawsze ustalana jest indywidualnie z klientem. Zależy ona bowiem od standardu wykończenia, wielkości, zamontowania niestandardowych komponentów, na jakich zależy szczególnie osobie zamawiającej. Jeśli chcą Państwo poznać szczegóły dotyczące wyceny poszczególnych modeli komór, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. 

Chcesz poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z nami!

Scroll to Top